Grupa ludzi w strojach
Biblioteka Główna Z życia biblioteki

Narodowe Czytanie w Zagórowie

6 września 2021

4 września w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i poza naszymi granicami odbyła się 10. edycja Narodowego Czytania. Zagórowska biblioteka zorganizowała wydarzenie po raz szósty. Na zaproszenie biblioteki do udziału w akcji odpowiedziała wspaniała grupa lektorek i lektorów.

Dynamicznie, z humorem, sceny z komedii Gabrieli Zapolskiej czytali dla nas: pani Kamila Kazimierska w roli Anieli Dulskiej, pani Aleksandra Marszewska w roli Hesi oraz Lokatorki, pani Eliza Bilińska w roli Meli, pani Magdalena Szeflińska w roli Juliasiewiczowej, pani Lilla Lebiedzińska w roli Hanki, pani Agnieszka Witkiewicz w roli Tadrachowej, pan Grzegorz Cieślewicz w roli Felicjana Dulskiego, pan Wiesław Dominiak w roli Zbyszka. Konferansjerkę przygotowała dyrektorka biblioteki, Katarzyna Nowicka.

Grupa lektorek i lektorów wystąpiła w strojach podkreślających charakter dramatu rozgrywającego się w mieszczańskim salonie z przełomu XIX i XX wieku. Podczas wydarzenia wystąpiła również dwójka aktorów grupy teatralnej Fantazjana, którzy od okiem instruktorki, Lilli Lebiedzińskiej, przygotowali oryginalną i uwspółcześnioną wersję jednej ze scen sztuki. W roli Meli podziwialiśmy Rozalię Frankowską, jako Zbyszek wystąpił Bartosz Wiśniewski.

Pogoda dopisała i czytanie zorganizowane na skwerze przed budynkiem GOK miało urok letniego popołudnia spędzonego w doborowym towarzystwie czytelników i przyjaciół biblioteki. Dla uczestników akcji zostały przygotowane zakładki do książek z pięknymi grafikami z zasobów cyfrowej biblioteki Polona. Jak zawsze każdy mógł swój egzemplarz lektury oznaczyć pamiątkowym stemplem przysłanym przez Kancelarię Prezydenta RP.

Dziękujemy czytającym za zaangażowanie i poświęcony czas, publiczności za obecność i dzielenie się pozytywnymi wrażeniami, zespołowi M-GOK za pomoc w organizacji.