Deklaracja dostępności

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności dotyczy strony https://biblioteka-zagorow.pl/

  • Data publikacji strony internetowej: 11 listopada 2019 r.
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 11 listopada 2019 r.

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • Filmy nie posiadają napisów dla niesłyszących.

Treści nieobjęte przepisami

  • Filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.

Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje

Strona podmiotowa posiada następujące ułatwienia:

  • podwyższony kontrast (czarne tło, żółte litery)
  • możliwość powiększenia wielkości liter na stronie
  • możliwość zwiększenia interlinii oraz odstępów pomiędzy literami
  • mapa strony

Skróty klawiaturowe

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

Przygotowanie deklaracji dostępności

  • Data sporządzenia deklaracji: 6 marca 2025 r.
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji: 6 marca 2025 r.

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu>Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB)

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do

wypozyczalnia@biblioteka-zagorow.pl lub telefonicznie tel:63-27-48-109

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do dyrektora biblioteki:

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Aplikacje mobilne

  • Sowa Mobi dla Android – https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.com.sokrates.sowamobi
  • Sowa Mobi dla iOS – https://apps.apple.com/pl/app/sowa-mobi/id1641753682?l=pl

Pozostałe informacje

  • Informacja o naszej działalności w języku migowym (PJM): https://biblioteka-zagorow.pl/wizytowka-w-pjm/
  • Strona internetowa posiada mechanizm – tzw. wtyczkę – One Click Accessibility – umożliwiający: zmianę wielkości tekstu, zmianę kontrastu, podkreślenie linków, skalę szarości, czytelną czcionkę
  • Użytkownicy biblioteki mogą korzystać z aplikacji Sowa Mobi, której właścicielem jest firma Sokrates Software, licencjodawca systemu bibliotecznego Sowa. Czytelnik za pośrednictwem aplikacji ma dostęp do katalogu online, karty czytelnika i może dokonywać operacji samoobsługowych ( przedłużać termin zwrotu, dokonać zamówienia oraz rezerwacji). Instrukcja pobierania i instalowania aplikacji znajduje się na stronie: https://mobi.sowa.pl/

Dostępność architektoniczna

Budynek 1:

Lokal Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów

Województwo: wielkopolskie

Powiat : słupecki

Gmina: Zagórów

Miejscowość: Zagórów

Ulica i nr: Wojska Polskiego 13

Kod pocztowy i poczta: 62-410 Zagórów

Do biblioteki prowadzi główne wejście od ulicy Wojska Polskiego. Do wejścia prowadzą schody oraz podjazd dla wózków. Drzwi otwierają się na zewnątrz. Po lewej stronie korytarza znajduje się oznaczona toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych, klucz do toalety uzyskuje się w wypożyczalni biblioteki. Drzwi otwierają się na zewnątrz, oświetlenie uruchamia czujnik ruchu. Do wypożyczalni biblioteki można wjechać na wózku. Drzwi otwierają się na zewnątrz, a wejście ma szerokość 130 cm. Do pomieszczenia czytelni można wjechać na wózku od strony wypożyczalni dzięki zniwelowaniu wysokości progu oddzielającego oba pomieszczenia. Odrębne wejście do czytelni ma szerokość zapewniającą dostępność dla wózków ( 103 cm ). Drzwi otwierają się na zewnątrz.

W holu, na parterze budynku, przed wejściem do lokalu biblioteki stoi wrzutnia na książki. Wolnostojąca wrzutnia pozwala na zwrot wypożyczonych książek również wtedy, kiedy biblioteka jest zamknięta. Wysokość wrzutni pozwala z niej korzystać dzieciom, osobom na wózku.

W bibliotece nie ma pętli indukcyjnej, informacji głosowych, oznaczeń brajla oraz oznaczeń kontrastowych lub w powiększonym druku dla osób niewidomych i słabowidzących. Osoba poruszająca się na wózku nie ma możliwości swobodnego przemieszczania się między regałami w części wypożyczalni z powodu zbyt małych odstępów między nimi. W czytelni dostęp do regałów jest dobry, jednak część półek usytuowana jest wysoko. Skorzystanie z książek tam umieszczonych wymaga pomocy bibliotekarza. W wypożyczalni przebudowano ladę biblioteczną, która obecnie jest niższa, co ułatwia kontakt bibliotekarza z osobami poruszającymi się na wózku oraz z dziećmi. Nowo wyremontowane wnętrze czytelni pozwala na swobodne przemieszczanie się po pomieszczeniu, dostęp do stanowisk komputerowych, stolików, itp. Najbliższy parking znajduje się naprzeciwko budynku, po drugiej stronie ulicy. Wyznaczono 1 miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Nie ma możliwości skorzystania na miejscu z tłumacza języka migowego ani z tłumacza online.

Budynek 2:

lokal Filii Bibliotecznej w Trąbczynie

Województwo : wielkopolskie

Powiat: słupecki

Miejscowość: Trąbczyn

Ulica i numer : Trąbczyn 53,Gmina: Zagórów

Kod pocztowy i poczta: 62-410, Zagórów

Lokal mieści się na parterze budynku OSP. Do lokalu filii prowadzi wejście po lewej stronie budynku. Nie ma podjazdu dla wózków, przed skrzydłowymi drzwiami wejściowymi jest stopień. Osoba poruszająca się na wózku może wejść do lokalu filii z pomocą pracownika i osoby towarzyszącej, konieczne jest otwarcie skrzydła drzwi oraz przeprowadzenie wózka przez stopień. Toaleta nie jest przystosowana do osób niepełnosprawnych. W bibliotece nie ma pętli indukcyjnej, informacji głosowych, oznaczeń brajla oraz oznaczeń kontrastowych lub w powiększonym druku dla osób niewidomych i słabowidzących. Nie ma możliwości skorzystania na miejscu z tłumacza języka migowego ani z tłumacza online. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Parking znajduje się z prawej strony budynku. Nie oznaczono miejsca dla osoby niepełnosprawnej. Wjazd na parking możliwy jest przez bramę wjazdową dla wozów straży pożarnej, dlatego ważne jest parkowanie wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Kontakt telefoniczny z pracownikiem filii: 63 276 22 39.