Lokalny Klub Kodowania w Zagórowie

Hello, World!

Bawimy się, tworzymy i dzielimy pasją do kodowania. Jesteśmy zdania, że programowania może spróbować dosłownie każdy. Ty też? Skontaktuj się z nami! Znajdziesz nas w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Zagórowie!

Działalność Lokalnego Klubu Kodowania w Zagórowie w datach:

Styczeń 2017 – czerwiec 2017: Powstanie i pierwsze miesiące Klubu

Lokalny Klub Kodowania w Zagórowie powstaje w styczniu 2017 roku w ramach IV edycji projektu Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę i pierwsze pół roku funkcjonuje przy Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, gdzie zajęcia prowadzi pan Jacek Słowiński. Pracę klubu koordynuje Katarzyna Połom.

Lipiec – sierpień 2017

LKK w Zagórowie przenosi swoje działania całkowicie do biblioteki. Odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem robotów Finch oraz LOFI Robot.

Kwiecień 2017 – Garage Makezone

Poznajemy Sarę i Tomasza Matuszewskich z Garage Makezone. Tych dwoje pasjonatów druku 3D wiąże się z biblioteką na dłuższy czas, wspomagając nas przy kolejnych projektach.

Maj 2017 – czerwiec 2017 : piszemy wniosek i wygrywamy grant

Powstaje projekt „Wydrukuj sobie skrzydła – budujemy drukarkę 3D w bibliotece!”, który w miesiąc później otrzymuje 2 tys. złotych dofinansowania w konkursie „Fajne Granty” T-Mobile i CoderDojo Polska.

Lipiec – grudzień 2017 : Wydrukuj sobie skrzydła!

Grupa młodych zapaleńców pracuje pod okiem Sary i Tomasza Matuszewskich z Garage Makezone nad budową wymarzonej maszyny.

Wiosna 2018 : Photony i Scottie Go!

W połowie 2018 roku Biblioteka przeszła pomyślnie proces rekrutacji i znalazła się na liście 85 bibliotek z całej Polski, które w ramach nowego projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce otrzymały fantastyczne zestawy do nauki programowania: trzy roboty Photon w wersji edukacyjnej, trzy tablety Huawei MediaPad T3  oraz trzy gry Scottie Go! Projekt nosi nazwę „Kodowanie w bibliotece”, a fundacja zaprosiła do udziału w nim biblioteki, które brały udział w I rundzie Programu Rozwoju Bibliotek.

Jesień 2018 – Kurs SketchUp dla początkujących

Po raz kolejny udana współpraca z Garage Makezone – uczestnicy spotkań poznali podstawy jednego z najpopularniejszych programów do modelowania 3D. Zajęcia prowadzą niezastąpieni Sara i Tomasz Matuszewscy.

Grudzień 2018 – styczeń 2019: Kolejne LOFI Roboty w Klubie

Pod koniec 2018 roku zakupiłyśmy również dwa zestawy LOFI Robot Edubox, a złożeniem robotów z tych zestawów zajęła się młodzież i dzieci, biorące udział w zajęciach w ramach „Ferii z Biblioteką” w 2019 roku.

Luty – grudzień 2019

W międzyczasie LKK w Zagórowie brał udział w większości wydarzeń, mających na celu promowanie nauki programowania i robotyki, takich jak Code Week, czy Godzina Kodowania

. W naszych spotkaniach brały udział osoby w wieku 3 – 93 lat! : dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, nauczyciele ze z klasami, a wśród nich przedszkolaki i uczniowie z Zagórowa i Kotuni, wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Michalinowie, pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie, słuchacze Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku… a także dzieci i młodzież z Jarocina. Zapraszamy uczestników do siebie lub zabieramy nasze roboty na wycieczkę do nowych miejsc, zaprzyjaźnionych Bibliotek i na pikniki charytatywne ( one to lubią! 😉 ).

Październik 2019 – czerwiec 2020: Kreatywne Spotkania z Robotami i Programowaniem

Cykl spotkań prowadzonych przez naszego wolontariusza, Sebastiana Deręgowskiego. Od podstaw elektroniki, poprzez „zmysły robotów”, proste zagadnienia programistyczne, projektowanie strony internetowej aż do tworzenia własnych gier – oto, czym się zajmujemy na tych zajęciach!