Z życia biblioteki

Kodowanie, druk 3D i robotyka, czyli ferie z biblioteką

28 stycznia 2019

W dniach 14 -18 stycznia czytelnia biblioteczna w Zagórowie zamieniła się w małe makerspace.  Było to możliwe dzięki temu, że właśnie na te dni przypadał w naszym województwie pierwszy tydzień zimowych ferii i młodzi fani nowych technologii, programowania i majsterkowania mogli spędzić w bibliotece o wiele więcej czasu wolnego, niż zwykle. Wykorzystaliśmy tę okazję maksymalnie.

Ale od początku: czym jest makerspace?

Pochodzące z języka angielskiego słowo „makerspace” najczęściej oznacza publicznie dostępne miejsce, w którym ludzie spotykają się i korzystają z dostępnych tam narzędzi – po to, by uczyć się przez zabawę i eksperymentowanie, wspólnie coś tworzyć, wymyślać i realizować różne projekty, a także dzielić się wiedzą i rozwiązywać problemy. To, co tam powstaje, może mieć różnorodne formy czy postacie. Mogą to być fizyczne przedmioty (jak np. wydruki 3D, laserowe wycinanki, biżuteria czy uszyte według własnego pomysłu ubrania), obiekty cyfrowe (fotografie, filmy, strony WWW, inne narzędzia online), ale też nowe idee, innowacyjne usługi czy rozwiązania lokalnych problemów.

(Agnieszka Koszowska: „Co to jest MAKERSPACE i jak zorganizować to w bibliotece?”)

Początki takich działań w naszej bibliotece wiążą się z powstaniem Lokalnego Klubu Kodowania w Zagórowie i pierwszym poważnym projektem, jakim była budowa drukarki 3D ( Wydrukuj sobie skrzydła – budujemy drukarkę 3D w bibliotece! ). Od tamtej pory biblioteka stara się regularnie organizować  spotkania dla dzieci i młodzieży w czasie wolnym od zajęć szkolnych w ramach działalności LKK.

Pod koniec roku 2018 udało nam się zakupić dwa zestawy LOFI Robot CodeBox i właśnie na styczniowe spotkania zaplanowałyśmy konstrukcję i wypróbowanie nowych robotów. W regularnym majsterkowaniu wzięli udział: Aleks, Maja, Alicja, Kacper, Maciek, Bartek, Miłosz oraz Filip. Oprócz kreatywnych zabaw ze śrubokrętem nie brakło również zajęć z projektowania oraz druku 3D, programowania ( Scratch, Kodu Game Lab, Baltie, Bit by Bit ), w tym również programowania robotów Photon. 

Fragment nagrania pochodzi z Meloradio Słupca. Wywiad z uczestnikami zajęć w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Zagórowie przeprowadzała pani Marta Kaźmierowska. 

W środę odwiedziły nas również dzieciaki ze świetlicy środowiskowej wraz z opiekunkami i wspólnie rozgrywali planszówkę Scottie Go, służąca do nauki programowania z wykorzystaniem aplikacji na tablet.

Oblegane były również nasze stanowiska komputerowe, na których fani gier Minecraft oraz Roblox rozbudowywali swoje autorskie światy, przeżywali przygody i zdobywali nowe doświadczenia.