Zbyszek z najbliższymi, którzy przybyli na spotkanie autorskie
Spotkania autorskie

Zbyszek Zachariasik w bibliotece

7 grudnia 2023

O tym, jak wiele tajemnic kryją klatki schodowe poznańskich kamienic rozmawialiśmy na spotkaniu ze Zbyszkiem Zachariasikiem, młodym i pełnym pasji przewodnikiem, autorem bloga Klatki schodowe warte Poznania.

Nasz Gość pochodzi z Koszelewskiej Łąki w gminie Zagórów, a w stolicy Wielkopolski mieszka już od 12 lat. Zafascynowany pięknem architektury, z zaskoczeniem odkrył urok tego, co na co dzień ukryte przed oczami przechodniów. Efekty kilkuletnich eksploracji możemy podziwiać między innymi na niezwykłych fotografiach, składający się na wydany w tym roku album. Wczoraj Zbyszek Zachariasik opowiedział nam o początkach swojej pasji i planach na przyszłość. Poznaliśmy szereg ciekawostek związanych z powstawianiem kamienic, usłyszeliśmy o roli klatek schodowych w życiu ich mieszkańców i o sekretach rzemieślników – artystów, którzy dbali o każdy, nawet najmniejszy szczegół zdobień wnętrz użytkowych. Dzięki ich działaniom i trosce mieszkańców oraz właścicieli, wiele kamienic i klatek schodowym wciąż zachwyca detalami i klimatem dawnej świetności.

Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zagórowie, a na spotkaniu nie zabrakło bliskich, przyjaciół i znajomych naszego Gościa, jak również pasjonatów architektury i historii ( nie tylko Poznania ), uczniów Szkoły Ponadpodstawowej im. Braci Kostaneckich ( której Zbyszek jest absolwentem ) oraz przedstawicieli lokalnego samorządu, bez wątpienia dumnych z osiągnięć młodego, pełnego energii krajana. Pięknie dziękujemy za przybycie i udział w tym fantastycznym spotkaniu!