Akcja „Żonkile”

7 maja 2019

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta, który w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Nasza biblioteka przyłączyła się do akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Polin i wspólnie z klasą V ze Szkoły Podstawowej  im. Kawlerów Uśmiechu w Łukomiu oraz dziećmi ze Środowiskowego Ogniska Wychowawczego w Zagórowie przemaszerowaliśmy ulicami Zagórowa, wręczając napotkanym osobom żółte żonkile. Złożyliśmy również symboliczną wiązankę pod tablicą upamiętniającą zagórowskich Żydów, która znajduje się na ścianie budynku piekarni Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Zagórowie przy ul. Średniej.