Na grafice widać dziecięce rączki trzymające czytnik ebooków oraz napis: pogrążeni w lekturze zaczytani w chmurze- rozmowy o supermocach e-książek
Biblioteka Główna Książki w Akcji!

O supermocach e-książek

20 kwietnia 2023

Z wykorzystaniem dostępnych w bibliotece czytników prowadzimy zajęcia, w trakcie których rozmawiamy o walorach e-książek.

Z ósmoklasistami

O historii książek elektronicznych, wadach i zaletach e-booków oraz o tym, dlaczego czytnik jest lepszą opcją niż smartfon i skąd właściwie wziąć jakieś darmowe e-książki… rozmawialiśmy z ósmoklasistami w ramach kolejnej lekcji bibliotecznej z cyklu: „Pogrążeni w lekturze, zaczytani w chmurze”. 🙂Młodzież dowiedziała się, na jakich zasadach można wypożyczyć czytniki PocketBook w naszej bibliotece oraz jak zdobyć kod na darmowy dostęp do Legimi, a także tego, że e-book z Wolne Lektury przyniesiony na lekcje polskiego w niczym nie ustępuje książce papierowej ( z czym zgodziła się obecna na spotkaniu polonistka ). 🙂

Z przedszkolakami…

Dziś przyniosłam na zajęcia do przedszkola Ekoludki całą bibliotekę w jednej torebce. No i tak naprawdę to było aż pięć bibliotek 😉 Wcale nie kłamię – okazało się, że tysiące książek można pomieścić w każdym z 5 czytników e-booków. Dzieci z grupy Motylki z zaciekawieniem obejrzały starsze i nowsze urządzenia, sprawdziły w których działa ekran dotykowy, jak używa się rysika i przekonały, że w książkach elektronicznych też są piękne ilustracje. Zainteresowani wiedzą już, że w bibliotece można wypożyczać czytniki PocketBook, na których można czytać e-książki. W tym przepiękne baśnie, takie jak ta o „Niewiadomku” Guido Gozzano ( do znalezienia w zbiorze: „Srebrna zajęczyca i inne baśnie” na Wolne Lektury ).

Z uczniami klasy szóstej

Klasa 6 c ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie wpadła do nas dzisiaj pogadać o wadach i zaletach e-czytania. Młodzież szybko dostrzegła plusy: wygodę użytkowania, kompatybilność, możliwość zmiany kroju i wielkości czcionki dla osób z większą wadą wzroku oraz ekologia. Z wad młodzi ludzie wskazali cenę i … brak kolorowych ilustracji 😉 Padła również odpowiedź, że jedną z wad e-booka jest fakt, że to… książka. Mimo to nie tracimy nadziei, że na sali znalazło się kilka osób, które czytać lubią. 😉 Miłym zaskoczeniem dla uczniów okazało się, że w czytnikach znaleźli kilka gier: sudoku, pasjansa oraz szachy, czego się zupełnie nie spodziewali.

…i ze słuchaczkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zagórowie

21. kwietnia panie z sekcji literackiej ZUTW miały okazję wziąć udział w zajęciach poświęconych e-czytelnictwu. Prelegentce towarzyszyła trójka praktykantów z placówki „Nasza Szkoła” w Michalinowie: Adam, Paweł i Wiktor. Chłopcy odbywali w bibliotece praktyki wspomagane. Nasze słuchaczki zainteresowały się tematem i ucieszyły, że w bibliotece czytniki nie tylko można wypożyczać, ale również uzyskać wsparcie przy nauce pierwszych kroków z nowym urządzeniem. Pani Maria przyznała, że chyba właśnie podsunęliśmy jej pomysł, czego powinna zażyczyć sobie na prezent na nadchodzące urodziny.