Kiedy twój iloraz inteligencji wynosi 152 punkty ( większość otaczających cię osób ma IQ na poziomie 90-110, ale tobie się wydaje, że wszyscy są raczej grubo poniżej setki ), to nie masz wielu tematów do rozmowy ze swoimi rówieśnikami. Ludzie cię drażnią, bardziej rozumiesz nuty w najtrudniejszych kompozycjach muzycznych, niż ich pobudki i emocje. Jesteś w spektrum autyzmu. Oparcie znajdujesz tylko w najbliższych : mamie, babci, ciotce i nauczycielce muzyki, Mii. Na fortepianie grasz od 3 roku życia, w wieku 11 lat myślisz, że twoim przeznaczeniem są rzeczy niezwykłe. I wtedy umiera twoja mama, a jej ostatnią wolą jest… byś zamieszkał ze swoim ojcem, o którym wiesz tylko tyle, że porzucił ciebie i mamę, kiedy ta jeszcze była w ciąży. Jaki to będzie miało wpływ na twoje dalsze życie?
Na to pytanie odpowie w swojej niezwykłej opowieści bohater książki Lai Augilar.
Jedenastoletni Wolfgang wprawił w konsternację i zmusił do dyskusji uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie. W warsztatach na podstawie powieści „Wolfgang (niezwyczajny)” wzięli udział uczniowie 6c wraz z wychowawczynią Moniką Nowaczyk i bibliotekarką Agnieszką Durlak oraz klasy 5 – wychowankowie Urszuli Napierały oraz klasa 4a z wychowawczynią, panią Eweliną Słowińską.
Zadaniem warsztatów było zapoznanie uczniów z pojęciem neuroróżnorodności oraz kształtowanie empatii jako umiejętności.
To jedne z najciekawszych warsztatów, jakie miałyśmy przyjemność prowadzić. Dzieciom też się podobały, bo w kolejce zamówień na wypożyczenie „Wolfganga ( niezwyczajnego)” ustawia się coraz więcej osób, ciekawych jak zakończy się historia naszego nietypowego, lecz intrygującego bohatera.