Na ciemnym tle sylwetka szpakowatego mężczyzny w okularach. Przekrzywia głowę i spogląda na okładkę trzymanej w ręku książki. Mówi coś do mikrofonu, trzymanego w drugiej ręce.Książką jest biografia pisarza B. Hrabala, wizerunek pisarza widoczny jest na okładce - starszy facet w kaszkiecie i płaszczu z uniesionym kołnieżem.
Biblioteka Główna Spotkania autorskie Z życia biblioteki

Bohumil Hrabal pod specjalnym nadzorem…

25 listopada 2021

18 listopada odbyło się w MGOK Zagórów spotkanie autorskie z pisarzem, tłumaczem i eseistą Aleksandrem Kaczorowskim pt. „Bohumil Hrabal pod specjalnym nadzorem. Kim był największy czeski pisarz XX wieku?”.

Organizatorami wydarzenia byli Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów.


         Aleksander Kaczorowski jest znawcą literatury czeskiej, autorem wielu książek, m.in. biografii Oty Pavla „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, Bohumila Hrabala „ Gra w życie” , „ Hrabal. Słodka apokalipsa”, Václava Havla „ Havel. Zemsta bezsilnych”oraz tłumaczem dzieł Hrabala „Czuły barbarzyńca”, „Piękna rupieciarnia” i wywiadu „Drybling Hidegkutiego czyli rozmowy z Hrabalem”.


         Pisarz w wykładzie przybliżył życiorys Bohumila Hrabala, perypetie rodzinne, anegdoty oraz charakterystyczne cechy jego twórczości literackiej. Omówił także m.in. słynne spotkanie Hrabala z Billem Clintonem i Vaclavem Havlem w gospodzie Pod Złotym Tygrysem.

          Aleksander Kaczorowski przekazał na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy esej z autografem Hrabala (!). Tekst będzie można licytować 30 stycznia w Zagórowie. [mgok]


          Organizatorzy serdecznie dziękują Aleksandrowi Kaczorowskiemu za przyjazd do Zagórowa, interesujący wykład, cenny tekst na aukcję WOŚP oraz publiczności za udział w spotkaniu. (mgok)