Mężczyzna w okularach pochyla się nad książką, wpisując dedykację . Obok niego, na stoliku, stoi biały kubek z herbatą i talerz z piernikami. Na drugim planie, w tle - regały z ksiażkami.
Biblioteka Główna Spotkania autorskie

Spotkanie z Michałem Rauszerem

29 września 2021

17 września w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Zagórów gościł dr Michał Rauszer z Uniwersytetu Warszawskiego, autor szeroko dyskutowanej i docenianej książki „Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich”. Książka znalazła się na liście 20 ważnych lektur o współczesności wybranych w plebiscycie tygodnika „Polityka”, warszawskiego Teatru Studio oraz projektu Plac Defilad.

Co nas zafrapowało? Autor jest antropologiem, który bada formy oporu i buntu, ale odkrywa przed nami znacznie więcej. Dlaczego ludzie nie potrafią pogodzić się z faktem, że u korzeni ich drzewa genealogicznego są chłopki i chłopi? Jak ekonomia uzasadnia fakt, że człowiek staje się rzeczą? Jak to się dzieje, że nasza historia jest zupełnie inna od tej, którą znamy z podręczników?

Rozmowa z dr. Rauszerem to rozmowa z człowiekiem zaangażowanym, otwartym i bardzo przystępnie objaśniającym wszystkim zainteresowanym niespecjalistom wyniki swych naukowych poszukiwań. Nasze wrażenia potwierdzili uczestnicy spotkania – warto było być z nami w ten piątkowy wieczór!