Na fotografii grupa dzieci biorących udział w zajęciach programowania robotów wraz z bibliotekarką. Dwie osoby trzymają w rękach roboty.
Lokalny Klub Kodowania Z życia biblioteki

Dzień Ady Lovelace 2020

18 października 2020

Czy wiedzieliście o tym, że pierwszy program komputerowy napisała kobieta i że miało to miejsce w XIX wieku?
Dlaczego tak mało o tym wiemy? W czasach, w których żyła lady Lovelace przywilej edukacji nie przysługiwał kobietom,
a mężczyźni strzegli dostępu do świata nauki. Dzisiaj osiągnięcie tej niezwykłej kobiety bywa wciąż kwestionowane.

Od 2009 roku z inicjatywy brytyjskiej programistki i aktywistki Suw Charman-Anderson w każdy drugi wtorek października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ady Lovelace dla uczczenia osiągnięć kobiet w nauce, technologii, inżynierii i matematyce (STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics). Tym roku przypadł on 13 października.

Wraz z dzieciakami z Lokalnego Klubu Kodowania wspominaliśmy postacie Ady Lovelace i Charlesa Babbage’a. Zajęcia oparliśmy na scenariuszu, stworzonym wspólnie przez bibliotekarkę Katarzynę Połom i ekipę Photon Education. W ten sposób również celebrowaliśmy Europejski Tydzień Kodowania ( Code Week 2020 ).

Zadaniem naszych Klubowiczów było zaprogramowanie robotów Photon w taki sposób, by wcieliły się w role Ady oraz Charlesa i odtworzyć pierwszą rozmowę uczonych, która doprowadziła do nawiązania trwającej blisko dwie dekady przyjaźni. Dzieciaki z tym wyzwaniem poradziły sobie bez problemów.