Z życia biblioteki

Brawo My! Brawo Wy!

26 listopada 2018

W dniach 15 -16 listopada odbywał się w Łodzi IX Ogólnopolski Kongres Bibliotek Publicznych. To najprawdopodobniej największe w kraju święto aktywnych bibliotekarzy, wciąż poszukujących inspiracji dla codziennej pracy. W tym roku spotkanie miało jeszcze bardziej uroczysty charakter: główna organizatorka wydarzenia – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – świętowała wraz z nami 10-lecie istnienia! Nie brakło wzruszających i zabawnych wystąpień prelegentów ( gośćmi specjalnymi były Urszula Dudziak i Anna Bikont), pokazów nowych technologii, całego mnóstwa inspirujących warsztatów i rozmów w kuluarach. A wszystko to w pięknych i gościnnych wnętrzach Fabryki Sztuki w Łodzi. 

W tym roku naszą bibliotekę reprezentowały Joanna Kruczkowska i Katarzyna Połom. 

Spośród wielu interesujących tematów sesji warsztatowych, bibliotekarki z Zagórowa wybrały bloki tematyczne: „Odkrywamy ( Prezentacje i dobre praktyki)”, „Konfrontujemy” oraz  „Odpoczywamy” i wzięły udział m.in. w warsztatach o bibliotecznych innowacjach, programowaniu, pracy z tzw. „Pokoleniem Z”, krytycznym spojrzeniu na medialne przekazy i sztuce rozwiązywania konfliktów, ale również o tym, jak cieszyć się drobnymi przyjemnościami. W drugim dniu kongresu wspólnie z ekspertami, przedstawicielami FRSI i  bibliotekarzami zajęły się prognozowaniem przyszłości bibliotek w perspektywie najbliższych 10 lat mając na uwadze różne aspekty funkcjonowania naszych instytucji (i świata), takie jak: książka, nowe technologie, kultura, przestrzeń publiczna, działania społeczno-obywatelskie, świadomość ekologiczna oraz edukacja globalna. 

Tegoroczny kongres obfitował w ciekawe spotkania, szczere rozmowy, wymianę doświadczeń i pomysły na owocne współprace. Warto było być tam z Wami! 

Brawo My! Brawo Wy!