SmodCMS
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
62-410 Zagórów, ul. Wojska Polskiego 13
tel. (63) 274 81 09

Filia w Trąbczynie
62-410 Zagórów, Trąbczyn 53
tel. (63) 276 22 39

 

Pokaż aktualności z roku:

Spotkanie autorskie z Agnieszką Lis - zapraszamy!

17.10.2017

Wydrukuj sobie skrzydła - ciąg dalszy spotkań...

17.10.2017

Nieco opóźnieni przez okres wakacyjno-urlopowy, od jesieni wzięliśmy się do realizacji konkretów. Za nami pięć spotkań, zrealizowane zagadnienia teoretyczne, zamontowana osie Z i X oraz silniki na wydrukowanych uprzednio uchwytach. Jest ekstruder oraz elementy stołu grzewczego... Sporo pracy jeszcze przed nami! Ale wydrukujemy te skrzydła - choćby nie wiem, co... ! ;) 

Zapraszamy na nową wystawę znaczków i numizmatów!

11.10.2017

Piękne zbiory należące do Pana Jana Kloca można będzie podziwiać w naszej bibliotece od 6 do 31 października.

Zapraszamy serdecznie równiez na spotkanie z kolekcjonerem - w najbliższy poniedziałek, 16 października o godzinie 17:00. Warto być, obejrzeć i zaspokoić ciekawość, otrzymując informacje z pierwszej ręki - bo od niego samego! - o niezwykłej pasji mieszkańca naszej gminy.

Tydzień Zakazanych Książek 2017

07.10.2017

Zespół biblioteki dziękuje wszystkim za tak liczny udział w wydarzeniu! I pamiętajcie - nie bójcie się myślieć...samodzielnie! :) 

 
Tydzień Zakazanych Książek to inicjatywa wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Jej celem jest uświadomienie czytelnikom czym jest cenzura oraz zainteresowanie ich literaturą, jaka była lub nadal jest zakazywana w różnych miejscach na świecie.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów włącza się w akcję po raz ...ósmy. Od poniedziałku ( 25 września )  do piątku (29 września) na odwiedzających placówkę czekały  ciekawostki, zajęcia dla uczniów (po wcześniejszym kontakcie) i możliwość wykonania pamiątkowej fotografii z wybraną pozycją literacką z Indeksu Ksiąg Zabronionych. W spotkaniach wzięla udział ponad setka uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum, seniorów ( odbyło się w sumie 11 prezentacji )  i indywidualnych odwiedzin, a o zakazanych lekturach z pasją opowiadała bibliotekarka Katarzyna Połom, która w temacie czuje się jak ryba w wodzie. 
 
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów włącza się w akcję po raz ...ósmy. Od poniedziałku ( 25 września )  do piątku (29 września) na odwiedzających placówkę czekają ciekawostki, zajęcia dla uczniów (po wcześniejszym kontakcie) i możliwość wykonania pamiątkowej fotografii z wybraną pozycją literacką z Indeksu Ksiąg Zabronionych. Odwiedziła nas ponad setka uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum, seniorów i osób dorosłych. Zakazanych Książek to inicjatywa wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Jej celem jest uświadomienie czytelnikom czym jest cenzura oraz zainteresowanie ich literaturą, jaka była lub nadal jest zakazywana w różnych miejscach na świecie.
 
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów włącza się w akcję po raz ...ósmy. Od poniedziałku ( 25 września )  do piątku (29 września) na odwiedzających placówkę czekają ciekawostki, zajęcia dla uczniów (po wcześniejszym kontakcie) i możliwość wykonania pamiątkowej fotografii z wybraną pozycją literacką z Indeksu Ksiąg Zabronionych. Odwiedziła nas ponad setka uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum, seniorów i osób dorosłych. 

Narodowe Czytanie Wesela

13.09.2017

8 września odbyła się, w Zagórowie czwarta, edycja Narodowego Czytania.W tegorocznym głosowaniu internauci zdecydowali, że wspólną lekturą będzie dramat Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”. Cieszy niezmiernie fakt, że w przygotowanie wydarzenia organizowanego przez bubliotekę zaangażówało się tyle osób. Koło Teatralne "Fantazjana", rodzice młodych aktorów, panie instruktorki, nauczyciele, członkowie rady rodziców, radni miejscy i wszyscy, którzy wspomagali techniczną, scenograficzną stronę przedsięwzięcia - to pokaźne grono osób, które włącza się w promowanie czytania. 

Program na wakacje - warsztaty z programowania robotów

07.09.2017

W ramach "Programu na wakacje" Biblioteka prowadziła zajęcia indywidualne i grupowe z robotami do samodzielnego programowania ( działania koordynuje Lokalny Klub Kodowania W Zagórowie ). W ciągu dwóch miesięcy w spotkaniach wzięła udział blisko setka dzieci i dorosłych z naszej gminy.  

Roboty Finch dzięki projektowi  Link do przyszłości były dostępne w bibliotece do końca sierpnia, natomiast sympatyczny LOFI Robot został u nas na stałe i czeka na każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w kodowaniu.

Na tym na pewno nie poprzestaniemy, a kolejne działania związane z nauką programowania zapowiadamy na jesień tego roku.

Galeria

Szkolenia w programie e-Mocni

21.08.2017

                                                                                                                                 

e-Mocny Zagórów zaprasza
mieszkańców na szkolenia

W jaki sposób korzystać z bankowości elektronicznej? Jak zapisać się przez internet do lekarza? Co zrobić, by zadbać o prywatność naszą i bliskich w sieci? Co napisać w CV, by dostać dobrą pracę? To przykładowe tematy bezpłatnych szkoleń, z których mogą skorzystać mieszkańcy Zagórowa. Do tej pory wzięło w nich udział już 13 osób.

Szkolenia organizuje Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Zagórowie. Każda osoba może skorzystać z takich szkoleń, których najbardziej potrzebuje. Obecnie do wyboru jest blisko 20 tematów w następujących obszarach:

·         praca i rozwój zawodowy(jak napisać CV i list motywacyjny, co można zyskać, zakładając profil na portalach LinkedIn czy Goldenline);

·         relacje z bliskimi(jak założyć konto na Facebooku, w jaki sposób sprawdzać oceny dziecka w dzienniku elektronicznym, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz rodziny w sieci);

·         edukacja(jak wspólnie z innymi zaplanować działania czy stworzyć prezentację, używając konta Google);

·         odpoczynek i hobby(jak znaleźć ciekawy koncert czy wystawę w swojej okolicy, jak kupować w sieci bilety na spektakle, w jaki sposób legalnie oglądać filmy);

·         zdrowie(jak zapisać się przez internet do lekarza, jak sprawdzić swoje miejsce w kolejce do sanatorium, gdzie w sieci dowiedzieć się więcej o lekach);

·         finanse(jak przez internet sprawdzić stan konta, zrobić przelew czy założyć lokatę, w jaki sposób płacić kartą, jak oszczędzać i kontrolować domowy budżet);

·         religia i potrzeby duchowe(jak kontaktować się ze swoją parafią z pomocą internetu, jak korzystać
ze stron informacyjnych cmentarzy, jak nawiązać kontakt z grupami zainteresowanymi pielgrzymowaniem);

·         sprawy codzienne(w jaki sposób rozliczyć PIT przez internet, do czego wykorzystywać na co dzień dysk Google, jak wysłać list lub paczkę bez odwiedzania poczty);

·         zaangażowanie obywatelskie(skąd czerpać informacje o swojej miejscowości, jak sprawdzić, co robią posłowie i posłanki wybrani z danego okręgu, w jaki sposób włączyć się w działania organizacji pozarządowych).

Szkolenia są przeznaczone dla osób powyżej 18. roku życia. Biblioteka poleca je szczególnie tym ludziom, którzy planują zmianę pracy, chcieliby nauczyć się czegoś nowego, mają kłopoty z domowymi finansami i dzięki internetowi mogliby zaoszczędzić pieniądze. A także osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami czy tym, które dotychczas nie korzystały z sieci (dla tych ostatnich przeznaczone jest dodatkowe szkolenie „Pierwsze kroki z komputerem”).

Szkolenia są bezpłatne. Odbywają się w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Gmina Zagórów dołączyła do tej inicjatywy jako jedna ze 101 gmin z całej Polski.

Realizację szkoleń koordynuje Katarzyna Nowicka, która na co dzień pracuje w miejscowej bibliotece . Polecam kontakt mailowy. Wystarczy napisać na adres bp.zagorow@gmail.com. Oczywiście jeśli ktoś nie ma maila lub po prostu woli porozmawiać, bardzo proszę o telefon: 63 274 81 09 lub 506 694 936. Umówimy się wtedy na spotkanie, podczas którego przedstawię dokładnie tematykę szkoleń i ustalimy, które z nich będzie rzeczywiście najbardziej potrzebne – wyjaśnia Katarzyna Nowicka .

Kolejnym krokiem będzie ustalenie terminów szkoleń (będą zależne m.in. od tego, w jakim tempie będą zbierać się grupy szkoleniowe). Poprowadzą je Joanna Kruczkowska i Katarzyna Połom – trenerki, które mają już za sobą intensywne przygotowanie do tego zadania, dzięki warsztatowi w ramach projektu „e-Mocni”.

Szkolenia odbędą się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Zagórowie, we Filii Bibliotecznej w Trąbczynie lub w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Zagórowie. Co ważne, oprócz komputerów i internetu, na miejscu jest tu również dodatkowy sprzęt, który ułatwi w nich udział. W ramach „e-Mocnych” do gminy trafiły projektor multimedialny, dwa tablety, klawiatura do tabletu, klawiatura z dużymi klawiszami i mysz-trackball. Wartość sprzętu to 5949,78 zł.   

Więcej informacji na temat szkoleń:

 

www.facebook.com/Biblioteka-Publiczna-Miasta-i-Gminy-w-Zagórowie

www.e-mocni.org.pl

fb.com/emocniPL

Projekt „e-Mocni” jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Za jego wdrożenie odpowiada partnerstwo w składzie: Fundacja Aktywizacja (partner wiodący), Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. 

Pilotażowe spotkania z projektu e-Mocni

03.07.2017

19 czerwca o godz. 10:00 odbyło się pierwsze z dwóch pilotażowych dla naszej gminy spotkań w ramach projektu "e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”, realizowanego przez partnerstwo w składzie: Fundacja Aktywizacja (Partner Wiodący), Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. Wśród 100 gmin zaproszonych przez te organizacje do współpracy jest również Zagórów.

Temat dwugodzinnych zajęć brzmiał "Leki - gdzie kupować, refundacja i interakcje". Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak sprawdzać interakcje zachodzące między zażywanymi przez nich lekami, gdzie znaleźć adresy aptek, mających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz jak znaleźć aptekę, która posiada na stanie poszukiwanego przez nas leku i jak zarezerwować go przez Internet. Zajęcia prowadziła trenerka lokalna Katarzyna Połom.

W pierwszym spotkaniu wzięło udział 7 osób, a my czekamy na zgłoszenia kolejnych zainteresowanych szkoleniami. Te już od września!

Zmiana godzin otwarcia biblioteki!

26.06.2017

WAKACYJNE GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ ( ZAGÓRÓW )

 
Poniedziałek 9:00 - 17:00
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
Sobota nieczynna

 

GODZINY OTWARCIA FILII W TRĄBCZYNIE POZOSTAJĄ BEZ ZMIAN.