SmodCMS
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
62-410 Zagórów, ul. Wojska Polskiego 13
tel. (63) 274 81 09

Filia w Trąbczynie
62-410 Zagórów, Trąbczyn 53
tel. (63) 276 22 39

 

Pokaż aktualności z roku:

Godzina Kodowania 2017

11.12.2017

4 grudnia odwiedziła nas uczniowie klasy 1c ze szkoły podstawowej w Zagórowie z wychowawczyniami, paniami: Anetą Karaszewską i Joanną Łyskawińską. Przed dzieciakami - trzy zadania: kodowanie na macie przy użyciu kolorowych kubków, programowanie blokowe przy wykorzystaniu gier Koduj z Minecraftem oraz Koduj ze Star Wars ( źródło: Hour of Code ) oraz tabletów ( aplikacja LightBot ). A na zakończenie : certyfikat dla klasy! Kolejnego dnia - łobuziaki z klasy 1a z wychowawczynią Mariolą Urbaniak stanęły przed podobnymi wyzwaniami.  Ale oprócz tradycyjnego kubkowego kodowania, pozwoliliśmy sobie na wzniesienie ogromnej wieży, a obok LightBota dzieciaki korzystały z aplikacji Bit by Bit na tablet. Ta klasa równiez otrzymała certyfikat udziału w tegorocznej akcji Hour of Code. 

Budowa drukarki 3D zakończona sukcesem!

11.12.2017

   W sobotę, 2 grudnia podsumowaliśmy kilkumiesięczny projekt budowy drukarki 3D w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Zagórowie. Budżet na realizację niecodziennego przedsięwzięcia Biblioteka pozyskała dzięki udziałowi w konkursie „Fajne Granty”, zorganizowanym przez Fundację Coder Dojo Polska oraz T-Mobile Polska. Projekt „Wydrukuj sobie skrzydła – budujemy  drukarkę 3D w bibliotece!” znalazł się wśród nagrodzonych pomysłów. Jego autorka, bibliotekarka Katarzyna Połom o drukarce 3D w bibliotece myślała od lat, ale do tej pory sprzęt ten pozostawał raczej w sferze marzeń. Tymczasem...

Uwaga, biblioteka w Zagórowie nieczynna...

22.11.2017

Drodzy Państwo! W dniach 23-24 listopada biblioteka główna będzie nieczynna. Przepraszamy i zapraszamy od poniedziałku - postaramy się nadrobić zaległości. Filia w Trąbczynie pracuje bez zmian.

 

O sztuce reportażu - warsztaty z Michałem Larkiem

15.11.2017

We wtorek, 14 listopada, klasa 3a gimnazjalna ze szkoły podstawowej w Zagórowie uczestniczyła w  niecodziennej lekcji języka polskiego w bibliotece. Warsztaty dla młodzieży prowadził pan Michał Larek, autor powieści kryminalnych, wykładowca oraz trener kreatywnego pisania. W trakcie spotkania pisarz zapoznał uczniów z zasadami tworzenia reportażu i zachęcił ich do niesztampowego myślenia przy próbie zmierzenia się z wybranym tematem. Zainteresowanym rozwijaniem umiejętności reporterskich przydać się może część książek z naszej Paczki Literackiej, które polecał uczniom Michał Larek w trakcie wczorajszego spotkania, zaś w szczególności "Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall" autorstwa Jacka Antczaka.

 

Darmowe ebooki z Legimi w naszej bibliotece

09.11.2017

Jak zdobyć darmowy dostęp do 18 tysięcy ebooków z zasobów internetowej platormy Legimi? Wśród nich nowości, bestsellery, książki popularnonaukowe... To proste: dzięki uczestnictwu biblioteki w Konsorcjum Legimi nasi czytelnicy korzystają z platformy bezpłatnie. 

Zasady: wyjaśniamy najprościej, jak się da - wystarczy kliknąć zdjęcie, by przejść do prezentacji: 

 

...i zapraszamy po kody na miesiąc LISTOPAD! Wszystkich jest tylko 30, czekają na Was w wypożyczalni.  :) 

P.S. Jesli chcecie podejrzeć, jakie tytuły są dostępne w abonamencie, zapraszamy do naszego katalogu online. 

W ratowaniu życia pierwsze minuty najważniejsze!

09.11.2017

 

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, czy w razie czego będziesz w stanie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej i w ten sposób ocalić czyjeś istnienie, to mamy coś dla Ciebie!  „W ratowaniu życia pierwsze minuty najważniejsze”  to bezpłatny projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Ofiarom Wypadków Komunikacyjnych i Zdarzeń Losowych "Ratujmy Życie" w Słupcy. Zadanie współfinansowane jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich przy wsparciu Powiatu Słupeckiego. Organizatorzy zapraszają. Szczegóły na plakacie!

 

Wernisaż wystawy numizmatów pana Jana Kloca

27.10.2017

16 października, w 39 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, odbył się wernisaż wystawy numizmatów i znaczków pocztowych z wizerunkiem Jana Pawła II. Bogatą kolekcję składającą się z ponad 260 elementów stworzył pan Jan Kloc. Początki gromadzenia zbiorów przypadają na lata 90. Z prawdziwą pasją kolekcjonera pan Kloc zbierał monety z ponad dwudziestu krajów świata. 

Ten zbiór jest sczególnym zapisem historii pontyfikatu Jana Pawła II oraz drogi do kanonizacji papieża. Wystawa jest prezentowana w naszej bibliotece przez cały październik. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu, podczas którego Autor kolekcji opowiadał o jej powstaniu i fascynacji postacią Wielkiego Polaka - Jana Pawła II. W dniu wernisażu pierwszymi gośćmi oglądającymi z dużym uznaniem i ciekawością zbiór pana Kloca byli pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej. 

 

Kodowania z pierwszakami ciąg dalszy

27.10.2017

W czwartek, 26 października kodowaliśmy wytrwale z klasami 1a i 1b ze szkoły podstawowej w Zagórowie. Młodzi adepci programowania przybyli do nas z wychowawczyniami, paniami: Mariolą Urbaniak i Joanną Hałasińską. Na rozgrzewkę - sterowanie bibliotekarką, a później emocjonująca rozgrywka w Cody Roby. Z dzisiejszych spotkań dzieciaki zapamiętały na pewno, jak ważna jest precyzja i kolejność wydawania komend... Klasa 1 c odwiedziła nas już z okazji Tygodnia Kodowania i podobno kontynuuje zabawę w roboty, co nas bardzo cieszy. 

A zajęcia prowadziła bibliotekarka Katarzyna Połom, koordynująca z zapałem nasz Lokalny Klub Kodowania.

Zapraszamy do GALERII.

Spotkanie z Agnieszką Lis

23.10.2017

W piatkowy wieczór, 20 października, sympatycy polskiej powieści obyczajowej mieli okazję spotkać się z Agnieszką Lis.  Z autorką książek "Karuzela", "Jutro będzie normalnie", "Pozytywka" oraz "Samotność we dwoje" rozmawialiśmy m.in. o tym, co łączy muzykę z pisaniem, jak "nie przesładzać" dobrej powieści obyczajowej i o wpływie czytelników na tworzenie fabuły książki.

Było tak fajnie, że bardzo chcemy to powtórzyć!

Code Week Polska 2017 w naszej bibliotece

23.10.2017

Nasza biblioteka włączyła się do Tygodnia Kodowania po raz pierwszy i raczej nie ostatni - wszak posiadanie "własnego" Lokalnego Klubu Kodowania zobowiązuje ! Kolejne spotkania odbywały się  14, 16, 18, 19 oraz 20 października. 

14.10 -spotkała się grupa pracująca nad budową drukarki 3D w ramach projektu "Wydrukuj sobie skrzydła", 16.10-  sześciolatki wspólnie z wychowawczyniami rozkodowały zaszyforwane rysunki,  18.10. - programowały cyborga ( początkowo w osobie bibliotekarki, później - koleżanki i kolegów ), poznały LOFI-ego Robota, 19.10. - siedmiolatki grały z nami  w Cody Roby ( plansza powstała na podłodze, przeszkodami stały się poduszki, a pojedynkującymi robotami - dzieciaki ), a 20.10. odtańczyliśmy najbardziej fantazyjny taniec robotów, jaki tylko mogliśmy w ciągu tej jednej godziny zajęć sobie ...zaprogramować. 

Cody Roby z 1c - było super!

 

Było świetnie! Za rok znów będziemy świętować Code Week... :) 

Tymczasem zapraszamy do galerii !