SmodCMS
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
62-410 Zagórów, ul. Wojska Polskiego 13
tel. (63) 274 81 09

Filia w Trąbczynie
62-410 Zagórów, Trąbczyn 53
tel. (63) 276 22 39

Mirabelkowe warsztaty z kasą V

30.10.2018

Uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej w Trąbczynie wraz z wychowawczynią panią Dorotą Karaszewską wzięli udział w niezwykłej akcji czytelniczej "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy", zorganizowanej w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości. Nasza biblioteka włączyła się do akcji organizowanej przez Barbarę Morawiec, naczelną serwisu Lustro Biblioteki i Wydawnictwo Zielona Sowa i tym samym oficjalnie dołączyliśmy do obchodów 100-lecia niepodległości. Warsztaty  odbyły się 26 październikafilii biblitecznej w Trąbczynie, a przygotowała je  i poprowadziła, bibliotekarka Joanna Kruczowska.

 

Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji książki Cezarego Harasimowicza i opowieści o jej bohaterce i narratorce – Mirabelce. Następnie uczniowie obejrzeli krótki film, w którym wystapił autor książki i opowiedział  o losach i umiejscowieniu Mirabelki oraz wysłuchali fragmentu audioboka czytanego przez Grażynę Wolszczak. Na podstawie przygotowanych map odszukaliśmy miejsc, które zostały opisane w książce, między innymi to, w którym rosła tytułowa Mirabelka.

                                                                                           

Dzieci wysłuchały również fragmentów książki, które były pretekstem do dyskusji na temat II wojny światowej oraz trudów życia w getcie warszawskim.  Rozmawialiśmy nie tylko o wojnie, ale też o bezpieczeństwie, wolności, niepodległości, miłości, bliskości i szczęściu, bo o tym wszystkim traktuje książka....

"Mirabelka - to pełna nadziei, wiary, i miłości historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło."

 

Na kartkach powieści można przeczytać również o prawdziwych bohaterach. Pojawia się postać pani Ireny Sendlerowej, która ratowała żydowskie dzieci wyprowadzając je z getta i Mordechaj Anielewicz, przywódca powstania w gettcie warszawskim. Przybliżyliśmy sobie wspólnie sylwetki tych niezwykłych osób,o których jest mowa w książce.

    

W ramach warsztatów storzyliśmy również Mirabelkowe drzewo pamięci, na którym znalazły się nasze odrysowane dłonie z wypisanymi ważnymi słowami dla Polski. Dłonie, jak liście utworzyły koronę drzewa.

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Mirabelkowy kompot smakował wybornie!  Pani Dorota Karaszewska wychowawczyni klasy V otrzymała od nas pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w warsztatach dla całej klasy, zaś uczniowie specjalnie wykonane na tę okazję zakładki do książek.

    

« inne aktualności