SmodCMS
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
62-410 Zagórów, ul. Wojska Polskiego 13
tel. (63) 274 81 09

Filia w Trąbczynie
62-410 Zagórów, Trąbczyn 53
tel. (63) 276 22 39

Zagórowski Tydzień Zakazanych Książek

01.10.2018

Młodsi uczniowie mieli okazję po raz pierwszy zetknąć się z problemem dawnej i współczesnej cenzury literatury i Internetu, z której instnienia nie zawsze zdawali sobie sprawę. Poznali sztandarowe dzieła literackie, dotknięte cenzurą ze względów obyczajowych, politycznych i religijnych. Starsze grupy, które co roku odwiedzają nas z nauczycielkami z okazji Tygodnia Zakazanych Książek o problemie cenzury dzieł literackich, filmowych i Internetu wiedzą już całkiem sporo. W tym roku postanowiliśmy zapoznać ich bliżej z rankingiem 10 najmocniej dyskutowanych książek dla dzieci i młodzieży roku 2017. Na liście przygotowanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek (ALA) znalazły się takie tytuły jak : "Zabić drozda" Harper Lee, "Chłopiec z latawcem" Khaleda Hosseiniego, "Absolutnie prawdziwy pamiętnik" Shermana Alexiego. Na pozycji pierwszej znalazło się "Trzynaście powodów" Jaya Ashera,książka dla młodzieży, prześwielająca mechanizm zachowań uczniów pewnej szkoły średniej, który doprowadza do samobójstwa młodej dziewczyny.

Część w wymienionych w rankingu książek nie ukazała się dotąd w języku polskim, a głównymi przyczynami ich usuwania z amerykańskich bibliotek szkolnych wskutek protestów rodziców i nauczycieli są : przemoc, mniej lub bardziej dosłowne aluzje seksualne, bohaterowie z kręgu LGBT,  wulgaryzmy i rasistowski język. 

Dla uczniów z naszej szkoły najmocniej kontrowersyjnymi książkami okazały się : "Z Tango jest nas troje" oraz "Sex is a funny word". Najciekawszą książką do przeczytania  - "Trzynaście powodów". Wielką przyjemnością była dla mnie możliwość podjęcia dyskusji nad tymi tytułami.

Do zobaczenia w przyszłym roku. 

KP

« inne aktualności