Na zdjęciu cztery panie czytające książkę, siedzące wspólnie przy stoliku.
Dyskusyjny Klub Książki Filia w Trąbczynie Z życia biblioteki

Kolejne spotkanie DKK w Trąbczynie

18 maja 2023

W Filii Bibliotecznej w Trąbczynie raz w miesiącu spotyka się Dyskusyjny Klub Książki. Panie z grupy chętnie rozprawiają o każdej lekturze. Tym razem pochyliły się nad książką Mariusza Szczygła „Zrób sobie raj”. Tę pozycję szczególnie poleca Pani Zofia Ruda w swojej recenzji:

Książka Mariusz Szczygła „Zrób sobie raj” dotyka wiele aspektów życia współczesnych Czechów.

Zagłębienie się w tę lekturę przybliży nam historię, kulturę oraz sposób widzenia rzeczywistości przez naszych południowych sąsiadów. W reportażu znajdziemy niezwykle ciekawe rozmowy autora nie tylko z ludźmi czeskiej kultury i sztuki ale również poznamy poglądy zwykłych obywateli. Współtwórca nurtu fekalizmu w literaturze czeskiej, kontrowersyjny rzeźbiarz, słynny fotograf niemający żadnych zahamowań. Szczygieł przedstawia Czechów jako społeczeństwo otwarte, dla którego seks, religia bądź śmierć nie są tematami tabu. Zaskoczeniem dla nas może być to, że w Czechach można wszystko skrytykować i nie jest to odbierane jako złośliwość ale okazuje się, że ich przykre doznania, lęki czy bezradność skrywane są pod maską śmiechu. Może dlatego, że Czesi nie lubią patosu i nie chcą być posępnymi ludźmi. Inną postawą, która wyróżnia naszych południowych sąsiadów jest szczycenie się tym, że uchodzą za najbardziej zateizowany naród świata i nie ukrywają swojej niechęci do katolicyzmu. Intrygujące jest również to, że wolą wierzyć w przepowiednie, wróżby, wahadełko czy horoskopy. Niektórzy wierzący w Boga skrywają fakt, że są katolikami.Jak bardzo odmienne od polskiego jest ich podejście do śmierci i pochówku najbliższych?Jak Czesi postrzegają nas – Polaków?„Zrób sobie raj” to bardzo wciągająca lektura, która pozwala lepiej poznać Czechów, ale także skłania do refleksji i zastanowienia się nad mentalnością naszą-polską.

Szczerze polecam, Zofia Ruda