Biblioteka Główna Spotkania autorskie Z życia biblioteki

Spotkanie z Piotrem Derlatką

24 stycznia 2020

Nie ulega wątpliwości, że literacki rok w naszej bibliotece rozpoczęłyśmy w sposób najlepszy z możliwych : od styczniowego spotkania z Piotrem Derlatką.

Nasz gość to z wykształcenia polonista i teatrolog, doktor nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa, zafascynowanym życiem i autorami najsłynniejszych polskich szlagierów okresu PRL-u. W zagórowskiej bibliotece publicznej bawił po raz drugi. Na poprzednim spotkaniu opowiadał o niezwykłej kobiecie, jaką była bohaterka jego książki pt. „Zdradziecka Agnieszka Osiecka”.

Bohaterem tego piątkowego wieczoru w bibliotece był Jonasz Kofta – poeta, bard, malarz i dramaturg, którego Piotr Derlatka literacko sportretował w swojej najnowszej książce. Piosenki takie jak: „Pamiętajcie o ogrodach”, „Jej portret” czy „Śpiewać każdy może” – kolokwialnie mówiąc – słyszał chyba każdy. Mało kto jednak zna bliżej sylwetkę znakomitego tekściarza, a nawet jeśli – to daleko mu do wiedzy, jaką zdobył gość naszego spotkania.

„Jego portret” to pierwsza biografia Jonasza Kofty, pozycja niezwykle obszerna, ale na pewno nie nużąca, pełna unikatowych fotografii, anegdot, ciekawostek. Derlatka namówił krewnych, przyjaciół, dalszych i bliższych znajomych oraz współpracowników Kofty do podzielenia się wspomnieniami o artyście, a (…) z tych elementów wyłania się pełen obraz, trochę zgodnie z tytułem publikacji. Obraz mężczyzny życzliwego, uśmiechniętego, lecz równocześnie wytwarzającego wokół siebie pewną oniryczną atmosferę. Poetycką. ( jak pisze jedna z recenzentek na portalu Lubimy Czytać ).

Uczestnicy spotkania z zafascynowaniem słuchali o kulisach powstawania hitów okresu PRL-u, relacjach między artystami ówczesnej sceny satyrycznej i przyznawali, że pasja i warsztat Piotra Derlatki naprawdę zrobił na nas wszystkich olbrzymie wrażenie. Lektura książki ( z osobistym autografem! ) będzie prawdziwą przyjemnością dla wszystkich, którzy dotąd nie mieli okazji jej przeczytać.

Na tydzień przed spotkaniem Biblioteka ogłosiła konkurs, w którym można było zdobyć płyty z nagraniami piosenek autorstwa Jonasza Kofty. Wystarczyło zostawić komentarz pod postem na Facebooku, odpowiadając na pytanie, która z piosenek tekściarza jest naszą ulubioną i dlaczego. Wszyscy autorzy komentarzy zostali nagrodzeni płytami „Bardowie i poeci”. Za wybór piosenek na tę płytę odpowiadał nie kto inny, jak właśnie Piotr Derlatka.