Tervetuloa Suomeen czyli Witamy w Finlandii

7 marca 2019

Uczniowie klasy 5 A wraz z wychowawcą, Jakubem Bartłomiejczakiem (pomysłodawcą akcji) wzięli udział w kolejnej z cyklu spotkań „Rozruszaj się w Bibliotece”. Na wcześniejszych prelekcjach uczniowie poznali Francję oraz Koreę, na dzisiejszych – „zabraliśmy” ich do Finlandii!

Oprócz ciekawostek o Finach, ich języku, sposobie bycia, najważniejszych informacji o literaturze i kulturze młodzież otrzymała sporą dawkę wiedzy o fińskim sporcie: na poważnie i na wesoło. Mówiliśmy m.in. o pesäpallo, narciarstwie klasycznym, ringette i skokach narciarskich, ale również o suopotkupallo (piłce błotnej), rzucie kaloszem, Mistrzostwach Świata w Noszeniu Żon oraz zjawisku zwanym suohiihto.

A na sam koniec : wyszliśmy na świeże powietrze i nauczyliśmy się grać w Mölkky, fantastyczną grę plenerową, pochodzącą właśnie z Finlandii !