Bez kategorii

Warsztaty poetycko-dziennikarskie

7 marca 2008

Dnia 7 marca 2008 r w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Zagórów miały miejsce warsztaty poetycko-dziennikarskie. Spotkanie zostało zainicjowane przez dyrektor biblioteki, panią Małgorzatę Kasprzak oraz panią Stanisławę Łowińską, która to warsztaty poprowadziła.

W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele poloniści i młodzież (młodzi twórcy wierszy i redaktorzy gazetek szkolnych) z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie, Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie, Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Trąbczynie, Szkół Podstawowych z Zagórowa, Kopojna i Szetlewka.

Panią Stanisławę Łowińską i zaproszonch gości (około 50 osób) powitała dyr. biblioteki Małgorzata Kasprzak. Pani Romualda Matusiak, uczestnicząca w spotkaniu pięknymi słowami podziękowała poetce za przyjazd do Zagórowa. Zwróciła uwagę na nazwisko poetki: Łowińska – czyli „łowiąca talenty” – i wyraziła nadzieję, że jej pobyt na zagórowskiej ziemi okaże się owocną wyprawą.

Znana poetka i dziennikarka oczarowała zebranych swoimi utworami… Przy pięknych lirykach i hymnach w oczach słuchaczy nie raz pojawiła się łza wzruszenia, na twarzach zaduma, przy fraszkach i satyrach – nierzadko grzmiały salwy śmiechu. Raz po raz nagradzano panią Łowińską gromkimi brawami.

Jeden ze swych wierszy poetka poświęciła pani Grażynie Harmacińskiej-Nyczka, zafascynowana twórczością malarki. 

„Zagórów jest poezją…” – powiedziała pani Łowińska do zebranej młodzieży – „…bo Wy jesteście jego obliczem”…

Mowa byla także o dekalogu dobrego dziennikarza. „Musi być odważny, operatywny i obiektywny, a nade wszystko – wiarygodny!” – zaznaczyła pani Łowińska.

Zachęcone przez poetkę,niektóre dziewczęta zdecydowały się zaprezentować swą twórczość wszystkim uczestnikom spotkania. Były to:

  • Magdalena Herudzińska (ZSP w Zagórowie),
  • Julita Pawłowska (ZSP w Zagórowie),
  • Agnieszka Jasińska (ZSP w Zagórowie),
  • Ula Juszczak (gimnazjum w Zagórowie),
  • Sara Kaźmierczak (ZSP w Zagórowie).

Pani Stanisława okazała się wpaniałą mentorką. Dla każdej z dziewcząt, jak i dla reszty zebranych miała wiele cennych uwag, sugestii. Każdemu z uczestników spotkania pani Łowińska podarowała tomik zebranych przez siebie poezji młodych twórców pt. „Imię wiatru” z cyklu „Strofy lednickie”, opatrzony jej wstępem. Zanim przyszła pora na autografy i indywidualną rozmowę z uczestnikami warsztatów, poetka podniosła na duchu tych, którym nie raz przyjdzie się zmierzyć z krytyką: „Nie poddawajcie sie chwilowym przeciwnościom losu… Każdy z nas ma chwile zwątpienia, ale ja mam na to swoje zawołanie – Łyżka miodu i do przodu! Dziękuję…” – zakończyła ze śmiechem, wśród oklasków.

Katarzyna Kasprzak